سانتافه بخرم یا سورنتو


توسط : بهزاد یوسفی
1396/08/20
7096 بازدید
Like
24

بازار فروش داخلی
سورنتو از خودروهای موفق و پر فروش کیا است که در بازار های جهانی به فروش خوبی دست پیدا کرده است ولی نسل جدید آن در بازار کشور ما به علت وجود هیوندای سانتافه چندان موفق عمل نکرده است در حالی که هیوندای سانتافه را میتوان موفق ترین و خوش اقبال ترین SUV بازار کشورمان دانست و یکی از بهترین انتخاب ها در میان شاسی بلند های بازار است. 

هیوندای سانتافه از معدود خودروهایی است که هم در نمونه صفر کیلومتر و هم در نمونه های کارکرده بازار فروش بسیار خوبی دارد . هیوندای سانتافه یک کره ای با کیفیت است که طراحی خارجی و داخلی جذابی دارد و بازار فروشش هم در نمونه های صفر کیلومتر و کارکرده هر دو بسیار خوب است .علاوه بر این قیمتی رقابتی دارد و نسبت به کیا سورنتو قیمتش مناسب تر است و به همین دلیل یکی از پر فروش ترین ماشین های شاسی بلند بازار به حساب می آید .

برنده: سانتافه

 
طراحی بدنه و زیبایی
جلوپنجره ۶ ضلعی به همراه آرم بزرگ هیوندای به همراه چراغ‌های کشیده ذوزنقه‌ای سانتافه، چهره‌ای خشن و گیرا به آن داده است. مه شکن در یک قاب U شکل کرومی قرارگرفته که در داخل قاب سیستم روشنایی روز LED جای دارد. دیفیوزر خاکستری در زیر فلاپ پلاستیکی ظریفی دیده می‌شود که به سمت چرخ‌ها می‌رود. در طرف دیگر، طراحان سورنتو با چراغ‌هایی زیبا و مه شکن‌های ۴ تایی سعی دارد تا کلاس طراحی خود را به جهانیان نشان دهند. همه چیز در سر جای خود قرارگرفته است.

با توجه به فرم مناسب و کاپوت بلند، به نظر می‌رسد که در بخش طراحی جلو فعلا باید یک امتیاز به نفع سورنتو بدهیم. طراحی عقب بخشی است که واقعا نمی‌توان برنده‌ای برای آن تعیین کرد. چینش دقیق اجزا در هر دو مشهود است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که شاید هیوندای در طراحی عقب خصوصا بعضی موارد مانند دیفیوزر عقب و پهنا بخش بالایی سانتافه، زیاده‌روی کرده باشد. اما به طور کلی هر دو طراحی قابل قبولی در این بخش دارند.

برنده: سورنتو
 
طراحی و امکانات داخلی و ایمنی
سورنتو و سانتافه هر دو ردیف سوم صندلی را در نسخه‌های خاصی ارائه می‌دهند. فاصله دو محور در هر دو خودرو نسبت به نسخه‌های اصلی در حدود ۸ سانتیمتر بلندتر شده است. بدین ترتیب نباید حساب ویژه‌ای روی صندوق‌عقب باز کنید. در ردیف سوم سورنتو برای کودکان و تا حدی نوجوانان فضای کافی وجود دارد. در حقیقت اگر قد سرنشینان ردیف آخر کمتر از ۱۷۰ سانتی‌متر باشد برای آنان مناسب است. صندلی‌های جلو در سانتافه فضای زیادی دارند، درحالی‌که سرنشینان ردیف دوم به‌اندازه آن‌ها راحت نیستند. در حقیقت راحتی سرنشینان در سورنتو در اولویت قرار دارد و می‌توان این‌گونه برداشت کرد که فضای کافی و راحتی در سانتافه فدای طراحی شده است.


اما در مورد تجهیزات ایمنی باید گفت که نه سورنتو و نه سانتافه بهترین مدل در کلاس خود نیستند، با این حال، سورنتو نسبت به سانتافه دارای مزیت‌هایی می‌باشد. هشدار خروج از خط و هشدار برخورد از جلو، از جمله امکاناتی هستند که روی سورنتو نصب می‌شوند ولی سانتافه فاقد چنین امکاناتی می‌باشد. در مورد دوربین دید عقب نیز وضعیت به همین شکل می‌باشد. در واقع تنها امکاناتی ایمنی که سانتافه عرضه می‌کند یکی سیستم مانیتور نقاط کور و دیگری سیستم هشدار برخورد از عقب می‌باشد که هر دوی این موارد در سورنتو نیز یافت می‌شوند.

با در نظر گرفتن طراحی جدید و تست‌های انجام شده از سوی IIHS و NHTSA و همچنین تجهیزات ایمنی که سورنتو عرضه می‌کند، خودروی شرکت کیا گزینه‌ی مناسب‌تری برای خرید به نظر می‌رسد، به خصوص برای افرادی که ایمنی خودرو اولویت اول آنهاست.
 

همانطور که ممکن است از بخش مربوط به ایمنی حدس زده باشید، کیا سورنتو به لطف طراحی جدید خود، در زمینه تکنولوژی و امکانات رفاهی نیز نسبت به سانتافه برتری دارد و هماهنگی بیشتری با استاندارهای امروزی دارد. سورنتو نه تنها در بخش ایمنی دارای تجهیزات بیشتری است، بلکه از لحاظ داشتن تکنولوژی‌های مدرن و جدید نیز بر سانتافه برتری دارد. بعضی از امکاناتی که سورنتو به آنها مجهز شده است عبارتند از: کروز کنترل تطبیقی، آینه‌های تاشوی برقی و تکنولوژی دیجیتالی بهبود کیفیت موسیقی کلاریفای (Clari-Fi). با در نظر گرفتنن همه‌ی این موارد، به نظر می‌رسد کسانی که تکنولوژی را اولویت اول خود بدانند، احتمالا سورنتو را به سانتافه ترجیح خواهند داد.

برنده : سورنتو

قدرت موتور و مصرف سوخت
کیا سورنتو از یک پیشرانه 4 سیلندر به حجم 2359 سی سی بهره میبرد که از سری GDI است . این پیشرانه 188 اسب بخار قدرت و 241 نیوتن متر گشتاور تولید میکند که با توجه به جثه و وزن کیا سورنتو برای آن رانندگی کند و تنبلی را رقم زده است . کیا سورنتو از مصرف سوخت نسبتا قابل قبولی دارد و در هنگام  شتابگیری عملکرد مناسبی را از خود نشان میدهد که برای ماشینی با این ابعاد قابل قبول است . کیا سورنتو از یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک سود میبرد که با پیشرانه هماهنگ است و لذت سواری خوبی را برای راننده فراهم میکند و باعث شده که کیا سورنتو یکی از جذاب ترین شاسی بلندهای بازار ایران لقب بگیرد. 

قلب تپنده هیوندای سانتافه سیلندر است و 2359 سی سی حجم دارد . برای هیوندای سانتافه مدل 2016 از سری پیشرانه های GDI استفاده شده است . این پیشرانه در دور موتور 6300 دور در دقیقه قابلیت تولید 190 اسب بخار قدرت و در دور موتور 4250 دور در دقیقه 245 نیوتن متر گشتاور را دارا میباشد . این پیشرانه بر روی هیوندای سانتافه چندان جوابگو نیست زیرا شاهد شتاب و چالاکی نه چندان خوبی هستیم که با قرار گرفتن در سربالایی کشش بسیار ضعیف احساس میگردد .اما در شهر و برای استفاده معمولی این پیشرانه پاسخگوی نیازهاست و انتظارات را بر آورده میکند . هیوندای سانتافه در سیکل ترکیبی 11.2 لیتر بنزین میسوزاند که نسبتا زیاد است و توجیه اقتصادی ندارد . پیشرانه هیوندای IX-45 با یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک کوپل شده است که عملکردش قابل قبول است اما از این بهتر هم میتوانست باشد . به طور کلی هماهنگی موتور و گیربکس خوب است و از این نظر راضی کننده میباشد .
نتیجه نهایی
قبل از نتجه گیری نهایی به این فکر کنید که اگر به هر دلیلی اگر از یک برند خوشتان نمی آید و یا حتی اگر یکی از این ۲ خودرو را بیشتر دوست دارید، همان را انتخاب کنید چرا که در نهایت برنده اصلی شما هستید و خودرویی زیبا کاربردی و خوش ساخت خریده اید.
اما من به شما کیا سورنتو را توصیه می کنم به چند دلیل. اول آنکه با اینکه شاید سانتافه در ابتدا جذاب تر و زیباتر به نظر برسد اما هم در دراز مدت خسته تان خواهد کرد هم اینکه چون چند سالی هست که از آمدن آن می گذرد دیگر یکنواخت شده و جذبه خود را از دست داده. دوم آنکه تجربه نشان داده که تا ۲ سال دیگر نسل جدید و کاملاً تازه این خودرو از راه می رسد حال آنکه برای سورنتو این مدت طولانی تر خواهد بود.
از نظر امکانات هر دو خودرو مشابه هم هستند. هر دو از آخرین ابداعات کره ای ها برای ایمنی بهره برده اند هر چند سانتافه تنها در مدل۲۰۱۶ هم رده سورنتو می باشد. کروز کنترل هوشمند، رادار، هشدار انحراف از خط، هشدار نقطه کور، سنسور جلو و عقب، سیستم نمایش باد خودرو و سیستم کمکی پارک به همراه دوربین عقب از امکانات مشترک این دو خودرو در زمینه ایمنی بوده و در زمینه امکانات رفاهی هر دو خودرو از سردکن و گرمکن و هدایت برقی برای ردیف جلو به همراه حافظه صندلی راننده، بالا و پایین شدن خودکار هر ۴ شیشه، آینه های برقی خود تاشونده با حافظه و گرمکن، سنسور باران و سیستم صوتی خوب بهره مند هستند، اما کیفیت قطعات به کل در سورنتو بالاتر است و ظاهری شکیل تر دارد.

از نظر رانندگی نیز هندلینگ و ترمزهای سورنتو واضحاً بهتر عمل می کنند و دید بهتری هم به خصوص در عقب به هنگام رانندگی با آن دارید مضاف بر اینکه بهتر بودن عملکرد پیشرانه سورنتو هر چند مختصر باشد ولی باز هم به بهتر شدن تجربه رانندگی تان کمک می کند. جمیع این عوامل جزئی دست به دست هم می دهند تا سورنتو در کل انتخاب منطقی تر و بهتر به نظر برسد.


❮ صفحه قبل
صفحه بعد ❯
نظر خود را ارسال کنید


 1. فرشید
  فرشید |
  1399/12/23
  0 | 0

  سانتافه از نظر تریم داخلی خلی بهتره و زیباتر ه و


 2. محمد جواد
  محمد جواد |
  1398/12/29
  6 | 2

  سلام از نظر من اگه این سانتافه ۶ سیلندر نباشه باز هم از سورنتو از نظر زیبایی خیلی بهتر است