مقایسه بین هیوندای اکسنت و تویوتا یاریس و کیا ریو جدید


توسط : شبنم ثناگو
1397/02/02
3436 بازدید
Like
5

بررسی طراحی خارجی
هیوندای اکسنت
زیبایی نمای روبرو، تحسین‌برانگیز است اما از پشت، کاملا عادی و به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان؛ قدیمی به نظر می‌رسد.طراحی کلی جلو پنجره تغییر پیدا کرده و کاملاً بهتر از قبل شده است،ضمن اینکه فاصله محوری این خودرو نیز کمی افزایش پیدا کرده و سبب شده است تا فضای کابین آن نیز بزرگ‌تر شود، سپر هم، حالتی سه‌بعدی دارد که به جذابیت خودرو می‌افزاید. استفاده‌ی هوشمندانه از خطوط حجم‌دهنده با حداقل هزینه، زیبایی اکنست را افزایش می‌دهد. ظاهر این خودرو از نمای پشت، ساده و کم‌هزینه از کار درآمده است و صرفا با حجم‌دهی مرسوم در قسمت سپر و لبه‌ی کاپوت، چراغ‌های کوچک ترمز در طرفین و البته حداقل استفاده از ادوات ارزان‌قیمت پلاستیکی، ارائه می‌شود.

تویوتا یاریس

این خودرو دارای چهره جدید است، بروز رسانی جلو  پنجره مشبک با سپری بروز که دارای چراغ های جلوی باز است،با وجود جسه کوچک این خودرو بر خلاف سایر رقبای هم سایز خود از چهره ی حجومی و خشنی بهره برده است که می تواند در فروش این خودرو تاثیر مثبتی بگذارد.

کیا ریو جدید
طراحی ظاهری آن می‌تواند یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این اتومبیل به شمار آید، زیرا در قسمت جلوی اتومبیل شاهد نسل جدید طراحی کیا هستیم که می‌تواند ترکیبی از طراحی کیا اپتیما و K900 باشد، هرچند از دید برخی‌ها، الگوهای طراحی ظاهری این خودرو چندان هماهنگ با یکدیگر طراحی نشده است. همچون چراغ‌های پیشانی بزرگ اتومبیل در کنار جلوپنجره کوچک آن و همچنین یک ورودی بزرگ هوا بر روی سپر اتومبیل که باعث شده یکسری تناقضات در طراحی ظاهری این خودرو دیده شود، اما در مجموع طراحی ظاهری این خودرو می‌تواند مشتریان خود را راضی نگه دارد.

در نتیجه
از نظر ظاهر خارجی، هیوندای اکسنت در مقایسه با کیا ریو طراحی جذاب و اصولی تری را دارا میباشد و یک ماشین زیبا تر تلقی میشود و در مقایسه با تویوتا یاریس طراحی چراغ‌ها صاف‌تر و باریک‌تر شده است. در بدنه خودرو  المان خاصی دیده نمی‌شود، به همین دلیل می‌توان گفت نمای جانبی هیوندای اکسنت زیباتر است. در مقابل اگر به دنبال نمای جلو اکتیوتری هستید تویوتا یاریس گزینه بهتری خواهد بود
.
بررسی طراحی داخلی
هیوندای اکسنت
درون کابین طراحی ساده و زیبایی دارد و داشبورد آن با نمایشگر لمسی در وسط و ترکیبی از دکمه‌های زیبا تزیین شده است وتوازن مناسبی میان کیفیت و طراحی وجود دارد. درون خودرو  قسمت‌های پلاستیکی فراوانی دیده می‌شوند، اما ابدا از قطعات داخل سر و صدای ناخوشایندی تولید نمی‌شود. همچنین بیش‌تر قسمت‌ها حس بدی به سرنشینان منتقل نمی‌کنند. هرچند نمی‌توان به داخل خودرو لقب عالی را نسبت داد اما در این سطح قیمتی، اکسنت قابل قبول عمل کرده است.

تویوتا یاریس
بر خلاف چهره جذاب خودرو داخل کابین وضعیت، چندان جالب نیست . طراحی داخلی ساده و قدیمی است که البته ارگونومی مناسبی دارد ولی کیفیت مواد به کار رفته در آن خیلی به دل نمیشیند و انتظاراتی که از یک تویوتا دارید را در داخل کابین برآورده نمیکند . اما کیفیت مونتاژ قطعات و جفت شدن آنها با هم،همیشه عالی است و هیچ صدای اضافی از کابین شنیده نمیشود. البته باید اشاره کرد که در کنار این ضعف ها کابین یاریس کاملا جادار طراحی شده است که این خود یک مزیت بزرگ به شمار میرود .

کیا ریو جدید
در کابین، برخلاف تصوری که از نمای بیرونی داشتم نمای داخلی به شدت دلباز و راحت است و مهندسی فضا به خوبی صورت گرفته است. از نظر کیفیت کابین اگر بخواهیم به صورت جهانی نظر بدهیم باید گفت با توجه به قیمت منطقی این خودرو در سراسر دنیا، کیفیت مناسب به نظر می رسد اما با توجه به برچسب قیمت کیا ریو در ایران، می توان گفت که کیفیت این خودرو توقع ما را برآورده نمی کند، در واقع تصور ازاین خودرو بیشتر از چیزی که در کابین ریو دیده می شود است.

در نتیجه
 فهرست امکانات هیوندای اکسنت با توجه به قیمت ماشین قابل قبول است واز این نظر نسبت به کیا ریو برتری نسبی دارد  و کامل تر میباشد و در برخی نقاط کیفیت کلی هیوندای اکسنت بالاتر احساس میگردد .هم چنین کیا ریو با توجه به قیمتش در بحث امکانات رفاهی و ایمنی از کمبود رنج میبرد  و در مقایسه با یاریس از نظر کیفیت مصالح اکسنت برتری دارد  و دیگر ضعف یاریس در برابر رقبای خود ضعف امکانات رفاهی است که اصلا با این رقم پرداختی خوشایند نیست . البته باید اشاره کرد که در کنار این ضعف ها کابین یاریس کاملا جادار طراحی شده است که این خود یک مزیت بزرگ به شمار میرود
.
بررسی مشخصات فنی
هوندای اکسنت
هیوندای از یک پیشرانه ۴ سیلندر به حجم ۱.۶ لیتر استفاده کرده است. این پیشرانه می‌تواند ۱۳۰ اسب بخار قدرت و ۱۶۱ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند و آن را از طریق یک جعبه دنده شش سرعته خودکار به چرخهای جلو انتقال دهد. مصرف شهری این خودرو ۸.۴ لیتر اعلام شده است ضمن اینکه مصرف جاده ها نیز ۶.۱ لیتر است به این ترتیب مصرف ترکیبی آن چیزی در حدود ۷.۲ به دست می‌آید و باید به این نکته توجه داشت که در شرایط واقعی ممکن است این عدد بالاتر نیز برود

تویوتا یاریس
در یاریس از یک پیشرانه نسبتا کم بازده استفاده شده است . این پیشرانه 4 سیلندر است و 1497 سی سی حجم دارد . حداکثر قدرت در دور موتور 6000 دور در دقیقه 100 اسب بخار است  و در دور موتور 4200 دور در دقیقه است که میتواند 141 نیوتن متر گشتاور تولید کند . با اینکه شتاب گیری یاریس با این پیشرانه بسیار ضعیف است اما در عوض از مصرف سوخت بسیار پایینی بهره میبرد. گیربکس 4 سرعته اتوماتیک استفاده شده در یاریس با موتور هماهنگ است و عملکرد متوسط رو به بالایی را از خود نشان میدهد .

کیا ریو جدید
کیا از یک پیشرانه چهار سیلندر 1.6 لیتری استفاده کرده است و حداکثر نیروی خروجی 130 اسب بخار در کنار گشتاور 161 نیوتن متری برای این پیشرانه دارد. این پیشرانه برای تبدیل و انتقال نیروی خود به یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک و یا جعبه دنده 6 سرعته دستی مجهز شده است که با یک اختلاف ناچیز، در عملکرد خود به ازای کارکرد 100 کیلومتر، مصرف سوخت 8.4 لیتر در محیط‌های شهری و همچنین مصرف سوخت 6.3 لیتر در بزرگراه دارد که به صورت ترکیبی حداقل مصرف سوخت 7.3 لیتر با استفاده از جعبه دنده اتوماتیک بدست آمده است.

در نتیجه
هیوندا اکسنت در کلاس خود، خودرو مناسبی است که نسبت به رقبایش از موتور پر بازده تر ، امکانات بیش تر و ارزش خرید بالاتر بهره میبرد . اما از آن فقط باید در حد یک سدان شهری کوچک توقع داشته باشید تا بتواند شما را راضی نگه دارد.
بررسی ایمنی
هیوندای اکسنت
این خودرو 6 ایربگ دارد و به سامانه اجتناب از رانندگی مجهز است. این سامانه با استفاده از سنسور، حسگر و دوربین، موانع سر راه را به راننده هشدار داده و در مواردی مانع از تصادف خواهد شد.

تویوتا یاریس
این خودرو مجهز به6 عدد کیسه هوای ایمنی که شامل :جلو ، جانبی ، زانویی و سیستم BA , TRC , VSC , ABS , EBD است.

کیا ریو جدید
این خودرو به طور استاندارد از 6 کیسه هوای ایمنی بهره می‌برد و مجهز به سیستم ترمزو ABS- EBDسیستم کنترل پایداری خودرو (ESP)است.
بررسی تست رانندگی
هیوندای اکسنت
هندلینگ آن از بسیاری از خودروهای دیفرانسیل جلو بهتر است. هنگام رانندگی با آن تا حدودی حس سبکی را منتقل می‌کند. تقسیم نیرو بین چرخهای عقب نیز چسبندگی مناسبی را ایجاد می‌کند که به راحتی می‌تواند با این خودرو پیچ‌ها را پیمود. گرچه لذت رانندگی خیلی بالایی در این خودرو وجود ندارد، اما در مورد مصرف سوخت این خودرو نیز باید افزود که اکسنت بهترین در کلاس خود نیست زمانی که پای خود را تا انتها بر روی پدال گاز فشار دهید مقداری صدای موتور وارد کابین می‌شود اما در صورتی که با سرعت نرمال در بزرگراه‌ها رانندگی کنید صدای باد و جاده کمتری به کابین خودرو نفوذ می‌کند که در این بین نسبت به سایر سدان‌های کوچک کره‌ای در وضعیت بهتری قرار دارد.

تویوتا یاریس
از نظر سواری یاریس تعلیق متوسط و سواری نرمی دارد . اما هندلینگ آن اصلا خوب نیست و در آن نمیتوانید لذت بالای رانندگی را بیابید . در کل یاریس خودرویی است مانند دیگر محصولات تویوتا بسیار کم استهلاک که خوب ساخته شده است ، اما شتاب گیری ضعیفی دارد.

کیا ریو جدید
شتابگیری خودرو با کمی کندی همراه است تعویض دنده ها در زمان مناسب انجام می شود و خبری از تکان و تقه های مرسوم نیست البته با کمی افزایش دور موتور متوجه نفوذ زیاد صدا به داخل کابین خواهید شد که کمی آزار دهنده به نظر می رسد و ترجیح می دهید گیربکس را روی حالت اتوماتیک قرار دهید و از آرامش نسبی کابین لذت ببرید. در عبور از دست اندازها و پستی و بلندی های سطح شهر مقداری تکان به اتاق منتقل می شود. در جمع بندی کلی می توان این خودرو را با توجه به فضای کافی برای سرنشینان و صندوق بار بزرگ،مناسب خانواده و سفر برشمرد.

در نتیجه
در بخش تست رانندگی، برتری با هیوندای اکسنت است.


❮ صفحه قبل
صفحه بعد ❯
نظر خود را ارسال کنید