مقایسه بین جکs5و هایماs7 و تیگو5


توسط : شبنم ثناگو
1396/10/21
23504 بازدید
Like
42

مقایسه طراحی بدنه
جک s5
طراحی بدنه جک S5 نیز نسبتا زیبا بوده و بخش جلویی بسیار ساده و جلوپنجره بسیار باریک و چراغ‌های جلویی کوچک، قدرت و صلابت نسبی کمتری نسبت به رقیب خود دارد. در بخش جانبی نیز جک S5 شباهت‌های زیادی با خودروهایی مانند نیسان قشقایی و میتسوبیشی ASX و در بخش عقبی نیز جک S5 طراحی مشابه با محصولات قدیمی‌تر آئودی دارد.

هایما s7
هایما S7 توربو نمونه‌ ای نسبتا بزرگ بوده . برای تصور بهتر می‌توان اشاره کرد که خودروی هایما s7 توربو با این ابعاد در مکانی مابین هیوندای سانتافه  و هیوندای توسان قرار می گیرد.نمای کلی این خودرو مشابه با تویوتا پرادو است. در مجموع فرم طراحی هایما S7 توربو، زیبا و جذاب بوده و نمای جلو پنجره و شکل ظاهری طراحی چراغ‌ها، نمای زیبا و هماهنگی را برای این خودرو به ارمغان اورده است. 
 
تیگو 5
تیگو 5 یک کراس اوور است که طراحی نسبتا خوبی دارد و اکثریت فروش را نیز مدیون چهره اش است . تیم طراحی تیگو5 سعی کرده است تا استایلی اروپایی را به آن ببخشد . حجم ها و خطوط به کار رفته در بدنه بیش تر از حس سادگی، القا کننده هیجان هستند.

نتیجه گیری:
هایما S7 توربو ظاهری عضلانی‌تر و با صلابت‌تر را از خود به نمایش گذاشته و بیننده را به یاد‌ خودروهای شاسی بلند سایز متوسط و بزرگ می‌نماید؛ در صورتیکه چری تیگو ظاهری اسپرت‌تر و تهاجمی تر داشته و نوید لذت رانندگی بیشتری را برای سرنشینان می‌دهد. با توجه به طراحی قدرتمند‌ و برگرفته از خودروهایی مانند ب ام و و تویوتا در جک s5 ، در مقابل، هایما S7 توربو ظاهری محکم تر و جذاب تر داشته و با استفاده از تزئینات به رنگ کروم در بدنه و چراغ‌های جلویی بزرگ‌تر مجهز به لامپ های LED با طراحی جدید تر، علاوه بر نمایی لوکس تر و مجلل تر، در بخش طراحی ظاهری گوی رقابت را از حریف خود می رباید
.
مقایسه فضای داخلی
جکs5
با ورود به کابین جک s5 شباهت زیادی را با   IX-35 حس میکنیم . کنسول جلو بیش ترین شباهت را با IX-35  دارد. طراحی کلی کابین جک چشم نواز و هماهنگ است و از کیفیت متوسط رو به پایین و ارگونومی خوبی برخوردار است.

هایماs7
کابین همانند طراحی بدنه با الهام از خودروهای ژاپنی ساخته شده و نمایی زیبا و قابل توجه دارد.در داخل کابین هایما ،S7  طراحی خودروی و ارگونومی اش مناسب است اما کیفیت ساخت و مونتاژ پایینی دارد و همانند S5جک از فقدان کیفیت متریال رنج میبرد.

تیگو5
کابین تیگو ۵ هرچند ساده طراحی شده اما زیبایی بیشتری نسبت به هایماs7  داشته،  نورپردازی زیبا  به رنگ سفید براق، به میزان قابل توجهی بر حس اسپرتی موجود در داخل کابین می‌افزاید.

نتیجه گیری:
کابین جک S5 و تیگو 5 ساده تر از هایما S7 بوده وطراحی داشبورد زیبا تر  شده و کیفیت مواد اولیه آنها نیز با اندکی اغماض نسبتا در سطح رقیب خود است. با وجود طراحی نسبتا مشابه و استفاده از مواد اولیه با کیفیت متوسط و قابل قبول، کابین تیگو ۵ نمایی اسپرت‌تر و زیباتر نسبت به هایما s7  داشته و محیطی هیجان انگیز‌تر را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند، در صورتیکه هایما S7 توربو مانند نمای ظاهری، از کابین قدرتمند‌تر و لوکس‌تری بهره می‌برد.
بررسی مشخصات فنی
جکs5
قلب تپنده جک S5  یک پیشرانه 2 لیتری توربوشارژ است که در هر دو مدل دنده ای و اتومات به طور مشترک استفاده میشود و نقطه قوت بزرگش نسبت به رقبایش است . این پیشرانه 174 اسب بخار قدرت و 235 نیوتن متر گشتاور را به چرخ های جلو منتقل میکند .این پیشرانه در دور موتور 3000 دور در دقیقه به ماکزیمم  خود میرسد . گیربکس 6 سرعته اتوماتیک دبل کلاچ S5 به خوبی با موتور ماشین جفت شده است و نسبت به نمونه دنده ای عملکردی دقیق و راحت تر دارد.

هایماs7
موتور نصب شده در هایما S7 توربو یک نمونه ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری با ۱۶ سوپاپ و مجهز به توربوشارژر بوده که نسبت به مدل قبلی و تنفس طبیعی این خودرو، عملکرد به مراتب بالاتری داشته و توانایی تولید نیرویی معادل ۱۷۰ اسب بخار در دور موتور ۵.۵۰۰ و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۳۰ نیوتون متر را در دور موتور ۴.۵۰۰ RPM دارد.

تیگو5
موتور تیگو ۵ نیز یک نمونه ۴ سیلندر خطی ۲.۰ لیتری تنفس طبیعی (بدون استفاده از سیستم توربو شارژر) با ۱۶ سوپاپ بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۳۶ اسب بخار در دور موتور ۵.۷۵۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور آن نیز که در دور موتور ۴.۵۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد برابر با ۱۸۲ نیوتون متر است. این نیرو توسط یک جعبه دنده اتوماتیک ضریب متغیر (CVT) مانند هایما S7 توربو به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.


 
نتیجه گیری
در مقایسه هایما  S7 توربو و تیگو ۵،هایما s7 در زمینه موتور و استفاده از سیستم توربوشارژر در تمامی زمینه‌های عملکردی مناسب ‌تر و صدایی جذاب‌تر دارد  ولی  از سوی دیگر هایما s7 در مقایسه با جک s5دو خودروی نسبتا کند در بازارهای جهانی در مقایسه با رقبا به شمار می آیند، اما در مجموع جک S5 قدرت و گشتاور بیشتری را برای راننده فراهم کرده و همچنین صدای پیشرانه و زوزه سیستم توربو شارژر موجود در آن، حس اسپرت بیشتری را برای راننده و سرنشینان به ارمغان می آورد. قابل ذکر است که هایما S7 توربو نیز خودروی قابل قبولی بوده و از لحاظ شتاب، اندکی سریع‌تر از رقیب خود عمل می نماید. اما با توجه به مصرف سوخت بالاتر می توان در بخش موتور و پیشرانه و قابلیت‌های فنی و دینامیکی، در مقایسه هایما S7 توربو با جک S5 ، جک S5 را به عنوان خودروی برتر انتخاب کرد.

 
مقایسه ایمنی
جک s5
جک اس ۵ نیز خودرویی با تجهیزات قابل قبول در بخش ایمنی و کمکی رانندگی به حساب می آید و از چهار کیسه هوا در بخش جلویی (راننده و سرنشین جلو، راننده و سرنشین جانبی) و از سیستم  ABS,EBA,EBD,TCS,ESP,HDSبهره میرد.

هایما s7
هایما S7 توربو خودروی نسبتا مجهزی بوده و به لیست بلند بالایی از انواع تجهیزاتی رفاهی و سرگرمی، ایمن و کمکی رانندگی مجهز شده است و از چهار کیسه هوا در بخش جلویی (راننده و سرنشین جلو، راننده و سرنشین جانبی).و سیستم ABS و EBDوESPو HSAوTC بهره میبرد .

تیگو 5
چری تیگو ۵ نیز در این بخش عملکرد موفقی داشته و به فهرست نسبتا کاملی از تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی مجهز شده استواز چهار کیسه هوا در بخش جلویی (راننده و سرنشین جلو، راننده و سرنشین جانبی) و از سیستم ABSو EBDوESPوHSAوTC بهره میبرد.

نتیجه گیری

در مجموع و در مقایسه جک S5 با هایما S7 توربو در بخش تجهیزات و امکانات ایمنی و کمکی رانندگی می‌توان برتری را با اندکی اختلاف به هایما S7 توربو دادو مهمترین نقطه ضعف جک S5 نبود سیستم کنترل سرعت (Cruise Control) بوده و در مقایسه هایما S7 توربو با تیگو ۵ در بخش امکانات ایمنی و کمکی رانندگی می‌توان گفت که با وجود امکاناتی مانند کمربندهای سه نقطه‌ای و چراغ‌های جلویی با قابلیت چرخش، چری تیگو ۵ برتری دارد.

 
مقایسه تست رانندگی
جکs5
سواری  جک S5 خوب بوده و سیستم تعلیق عملکرد مناسبی را از خود نشان میدهد . در  داخل کابین نیز خبری از ضربه ، کوبش و سر و  صدای آزار دهنده نیست و فرمانش هم خوب و دقیق عمل کرده و زاویه پیچش خوبی نیز دارد . البته با توجه به حجم کم پیشرانه و گیربکس اتوماتیک، کشش خودرو در سر بالایی ها خوب نیست و حتما باید با دنده معکوس به راه خود ادامه دهید.

هایماs7
هایما S7 توربو مصرف سوخت نسبتا مناسبی داشته ولی موتور، گیربکس و ترمزعملکرد مناسبی ندارد.

تیگو5
در بحث سواری سیستم تعلیق تیگو نسبتا قابل قبول است و سواری به نسبت مناسبی ارائه میدهد اما در بعضی مواقع در جذب ضربه و ناهمواری ها گیج عمل میکند .هم چنین باید گفت که این قابل قبول بودن تیگو 5 داخل شهری است و بهتر است که به هیچ عنوان فکر آفرود رفتن با آن به سرتان نزند .  در بحث فرمان و ترمزهم نمره قابل قبول را کسب میکند.

نتیجه گیری:
در مجموع هایما S7 توربو در مقایسه با تیگو ۵ به دلیل ظاهر عضلانی‌تر و پیشرانه قوی‌تر با وجود قرار گرفتن در رتبه‌ای پایین تر از لحاظ امکانات و کابین و با توجه به تفاوت قیمت ،برتری با فاصله کم با هایما s7 است ولی در مقایسه با جک s5 باید ذکر کنیم که اگر به خودرو های چینی بد بین نیستید و به دنبال خودرویی شاسی بلند با قیمت 120 میلیون تومان هستید جک  s5اتوماتیک مناسب ترین گزینه برای شما به شمار میرود که پیشرانه توربو ، گیربکس دبل کلاچ و یک بدنه قد بلند و زیبا را به شما هدیه میکند.در نتیجه برتری بین جک s5  و هایما s7 و تیگو 5 با جک s5 است.


 


❮ صفحه قبل
صفحه بعد ❯
نظر خود را ارسال کنید


 1. نادر
  نادر |
  1400/04/04
  7 | 1

  کاملا مشخصه نویسنده کلا علاقه زیادی به جک s5 داره


 2. هادی
  هادی |
  1400/01/13
  2 | 2

  من تیگو۵ مدل ۹۶ دارم . هیچکدام از کاربران در مورد گیربکس این خودرو ها نظری ندادن ولی بنده ۴ مرتبه گیربکس برای تیگو عوض کردم . گیر بکس CVT تیگو باعث کم آوردن تو جاده چالوس و یا هنگام سبقت گرفتن میشود .کلا گیربکسشون ضعیفه و اتاق زود به صدا میوفته


 3. سجاد
  سجاد |
  1397/09/10
  64 | 2

  با سلام به همه خوانندگان این مطلب در تمام سایتهای خودروی داخلی بحث بین انتخاب تیگو5،جک S5 و هایما S7 داغ و تاحدودی بیش از حد میباشد.به نظر بنده : 1.هرکسی هر خودرویی میخرد در وهله اول خرید ایشون قابل احترام است و حق نداریم به خریدش توهین کنیم و القاب زشتی مثل لگن و خز و .. بکار ببریم. 2.انتخاب و خرید خودرو سلیقه ای است و به معیارهای ظاهری و بررسی اقتصادی هر خریداری برمیگردد.پس این هم قابل نقد کردن نیست. 3.جک ،تیگو و هایما هر سه خودروهای چینی هستند که بنا به شرایط بد کشور و مطالبی که همگی میدانیم مجبور به خرید آنها با مبلغ بالایی هستیم. 4.به دور از غرض ورزی و با بیان صادقانه به نظر من تیگو 5 به خصوص نمونه نیوفیس آن انتخاب معقول تری است زیرا : A.چری خودروسازی است که بیش از ده سال است با مدیران خودرو همکاری میکند در حالی که جک درحدود پنج سال و هایما هم دوسال است بطور جدی وارد عرصه خودروی کشور شده اند و تضمینی هم برای تداوم همکاری آنها وجود ندارد.کرمان خودرو به بی وفایی مشهور است و ناگهان بدون اطلاع رسانی تولید یک خودرو را متوقف میکند و مشتری گرفتار قطعات و خدمات میشود مثل کاری که با جک J5 کرد.چری قدمت بیشتری دارد و متعاقبا نمایندگی ها و خدمات گسترده تخصصی دارد وگرنه نمایندگی های ایران خودرو بیشمار است ولی خدمات هایما محدود است و آینده حضورش در ایران نامعلوم.. B.در چین تولید جک S5 متوقف شده است و هایما هم در برابر چری بازار چین را از دست داده است.در مقایسه قیمتی در بازار چین هم تیگو 5 قیمت بالاتری از هایما دارد لذا ارزش خرید بیشتری دارد. C.خودروی توربوشارژ دردسرهای خودش را دارد و با این کیفیت بنزین و ناآشنایی تعمیرکاران حتی در نمایندگی ها، ریسک خرید بالایی دارد لذا برای چندثانیه شتاب بهتر است تیگو تنفس طبیعی را انتخاب کنیم. D.تیگو دارای پنج سال گارانتی است ولی جک و هایما گارانتی سه ساله دارند و در بحث مشتری مداری هم مدیران خودرو بهتر از دو شرکت دیگر خدمات ارائه میدهد. E.فضای داخل اتاق در تیگو 5 به خصوص در مقایسه با جک بازتر و جادارتر است.سرنشینان عقب جک سرشان با سقف در دست اندازها برخورد میکند و سقف در قسمت عقب کوتاه است ولی در تیگو کوتاهی سقف،حس خفگی و تنگی اصلا وجود ندارد. F.طراحی تیگو5 کپی نیست و توسط تیم طراحی اروپایی چری انجام شده است و قابل تایید است و از لحاظ ابعادی از جک کمی بزرگتر و در حد هایما است ولی در نگاه ما تیگو 5 بلندتر و باریک تر جلوه می کند که شاید بعضی ها دوست نداشته باشند ولی از نظر بسیاری تیگو 5 جذابیت خودش را دارد.از نمای کناری جذابیت خاصی در هایما و جک وجود ندارد و ورق فلزی کاملا ساده و یکنواخت رنگ شده جلوه گر است ولی تیگو 5 انصافا زیباتر است.از نمای جلو و عقب هم در یک حد هستند و شاید هایما در نمای جلو کمی مغرورتر و پرادعا تر باشد ولی حالت کلی هایما بنده حقیر را یاد نیسان پاترول نیروی انتظامی می اندازد. G.از لحاظ آپشن تیگو 5 کاملتر از هایما و جک است و در مقاله به آنها اشاره نشده است و قابل لیست کردن نمیباشد خودتان بررسی و مطالعه بفرمایید به نتیجه میرسید. H.به لطف دلالان و افراد متعصب تیگو 5 را کمی بد جلوه میدهند در حالی که دارندگان آن عموما از آن رضایت دارند و انتخابشان را بهتر از جک و هایما می دانند و قصد تعویض آن را با جک و هایما ندارند. I.تیگو 5 خودروی خانواده و مسافرت است با چهار ایربگ،ترمز پیشرفته،جادار بودن،کروز کنترل،GPS و نویگیشن،راحتی صندلی ها و حس خوب سرنشینان و ... شاید با خودروهای اروپایی و ژاپنی فاصله داشته باشد ولی با یک سوم قیمت خودروهای فوق تاحدود زیادی شما را راضی میکند و در بازاری که خودرو ساندرو 135 میلیون معامله میشود 198 میلیون به تیگو 5 دادن انصافا می ارزد. *هرکسی هر ماشینی دارد چرخش به شادی بچرخد. *هرکسی قصد خرید دارد باز تحقیق کند و به نظرات بنده اکتفا نکند. عاقبت بخیر باشید و موفق.التماس دعا